Kell egy csapat

HVG Kiadó, 2009.

Patrick Lencioni: Kell egy csapat

Nem a pénz, nem a stratégia, nem a technológia, hanem a csapatmunka a versenyképesség legmeghatározóbb tényezője.

Ha mindenkit rá tudunk venni, hogy egy irányba evezzen, vezető pozíciót szerezhetünk bármely iparágban, bármelyik piacon, bármely versenytárssal szemben.

Az igazi csapatmunka kulcsa, hogy képesek vagyunk-e legyőzni azokat a tulajdonságainkat, amelyek gátolják a másokkal való együttműködést, rombolják a közösséget és széthúzást szülnek. A csapatépítés egyszerűnek tűnik, mégis rendkívül nehéz vezetni az építkezést. A szerző izgalmas történeten keresztül mutatja be, miért veszített sokat egy informatikai cég jó hírnevéből röpke két év alatt, és végül milyen napi küzdelmek árán sikerült egy kívülről érkező vezérigazgatónak olyan ütőképes csapatot létrehozni, amely újra sikerre vitte a vállalatot.

A magával ragadó tanmese nyomán lépésről lépésre átélhetjük a csapatok tipikus működési zavarait, és megismerhetjük a csapatépítés öt pontból álló vezetési modelljét.

A modell áttekintése

Öt természetes, de veszélyes csapda van, amelyek a csapatok működési rendellenességeit okozzák.

  1. Az első működési rendellenesség a bizalom hiánya a csapat tagjai között. Itt a modell elsősorban arra bizalomra gondol, hogy képesek, hajlandóak vagyunk e felvállalni egymás előtt a sérülékenységünket – elismerni hibáinkat, a másik igazát, segítséget kérni egymástól stb.
  2. Ez azért káros, mert megalapozza a következő rendellenesség, a konfliktusoktól való félelem kialakulását. Azok a csapatok, amelyekből hiányzik a bizalom, nem képesek őszinte és heves vitába bocsátkozni egy konkrét problémát illetően.
  3. Az egészséges konfliktusok hiánya azért probléma, mert maga után vonja a harmadik rendellenességet, az elkötelezettség hiányát. Ha egy csapat tagjai nem mondhatják el saját véleményüket nyílt vitában, csak ritkán, vagy soha nem fogadják el a végső döntéseket. Annak ellenére sem, hogy a megbeszéléseken gyakran egyetértést színlelnek.
  4. A valódi elkötelezettség és elfogadás hiánya miatt a csapat tagjai egyre inkább kerülik a számonkérést, ami a negyedik rendellenesség. Ha nem kötelezik el magukat egy világos akcióterv mellett, a csapatok tagjai vonakodnak számon kérni egymáson a csapat teljesítményét gátló magatartást.
  5. Ha nem kérjük számon egymás viselkedését, az táptalajt teremt az ötödik rendellenesség számára. A közös eredmények elhanyagolása akkor figyelhető meg, amikor a csoport tagjai a közös célok elé helyezik saját, egyéni szükségleteiket (mint például a karrier, vagy az elismerés) vagy részlegük igényeit.

 

A működési rendellenességek nem különálló problémakörök, hanem hatnak egymásra, egységes modellt alkotnak. A valóságban, ha a csapat hajlamosnak bizonyul akár csak az egyikre, azaz, ha hagyjuk, hogy az öt rendellenesség egyike is megjelenjen, a csapatmunka hatékonysága máris hanyatlásnak indul.

Valójában a csapatépítés figyelemreméltóan egyszerű, csak éppen pokolian nehéz vezetni az „építkezést”. A csapatmunka kulcsa, hogy képesek vagyunk-e elsajátítani és következetesen gyakorolni egyszerű, ám a hétköznapokban nehezen kivitelezhető viselkedésformákat – írja könyve bevezetőjében Patrick Lencioni.

 

Pozitív átfogalmazásban, a  valóban összetartó csapatok jellemzői:
  1. Bíznak egymásban
  2. Szenvedélyes vitákat folytatnak véleménykülönbözőség esetén.
  3. Elkötelezettek a meghozott döntések és akciótervek mellett.
  4. Számon kérik egymáson a tervek megvalósulását.
  5. A közös célok elérésére fókuszálnak.


Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel:

Érdekel ez a terület