Mentorok a szervezetben
A nyár óta eltelt időben két alkalommal is találkoztunk a szakmai reggeli keretében.
Az első alkalom témája a mentori rendszer kialakítása volt, míg a másodiké a mentori attitűdök, kompetenciák és azok fejlesztése.
Miért pont mentoring?
A mentori rendszer sok más előny mellett javítja a szervezet munkaerőpiaci helyzetét. Ehhez persze az is szükséges, hogy a szervezetek képesek legyenek tervezni az utánpótlást, beazonosítani azokat a kulcsmunkaköröket, ahol nagy a fluktuáció vagy nagy a tudásvesztés kockázata. A tudás létrehozása, megőrzése,, megosztása ugyanis a szervezeti versenyképesség központi kérdése, ezek egyik legjobb eszköze pedig a mentorálás.4 A szervezeti kultúra mentorált általi megismerésén és elfogadásán túl a jól kialakított és működtetett mentori rendszer hozzájárul a változásokhoz rugalmasan alkalmazkodni képes szervezeti kultúra formálásához is.
A mentoring rendszer a mentorok és a mentoráltak szakmai és személyes együttműködésén keresztül támogatja a szervezeten belüli kommunikáció javítását, fejlesztését, elősegíti a tapasztalat- és információcserét, erősíti a csapatszellemet, a kollegialitást. Ezzel pedig vonzóbbá teszi a céget a leendő foglalkoztatottak körében. Emellett nagy előnye ennek a rendszernek, hogy az elvándorlás visszaszorításával elősegíti az adott szervezet költséghatékony működését és a megszerzett tudástőkét is a szervezet falain belül tartja. A mentori rendszer komplex megvalósítása lehetőséget biztosít arra is, hogy a pályakezdőkön túl a nők, a fogyatékkal élők, a különböző etnikai – kulturális – vallási csoporthoz tartozók integrációját is támogathassuk. Az ilyen típusú mentoring rendszer megfelelően tud igazodni a különböző generációk eltérő igényeihez, sőt, elősegítheti a vezetői utánpótlás biztosítását is.
Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel: