Munkahelyi motiváció
A munkahelyi motiváció megteremtésének és fenntartásának lehetőségei
Egy vállalkozás sikerességéhez a munkahelyi motiváció kiépítése és életben tartása elengedhetetlen. Hiába alkalmaz egy cég magasan képzett szakembereket és nagy tudással rendelkező munkatársakat, ha a motiváció hiányzik belőlük, nem fognak hatékonyan dolgozni. A motivált vezetők és alkalmazottak alapvetően járulnak hozzá egy vállalkozás eredményes működéséhez és fejlődéséhez. Az alábbiakban megnézzük, hogyan gondoskodhatunk róla, hogy a munkavállalók kellően motiváltak legyenek!
A munkahelyi motiváció fogalma
Ugyan a motiváció témakörével már több blogbejegyzésünk is foglalkozott, a fogalmával mindenképpen szükségesnek tartjuk megismertetni a kedves olvasót. A motiváció a pszichológia meghatározása szerint egy olyan vágy, tudatos vagy tudattalan késztetés, hajtóerő, amely bizonyos cselekvések megtételére vesz rá minket és hozzájárul ahhoz, hogy el tudjuk érni az általunk kitűzött célokat.
A motiváció fajtái
Alapvetően két típusa van: a külső és a belső. A külső jellemzője, hogy valamilyen tőlünk független tényező miatt törekszünk valaminek az elérésére, egy külső eszközzel motiválnak minket a megvalósításra. A munkahelyi motiváció esetén ilyen lehet például a fizetésemelés, a teljesítményért járó plusz juttatások, jutalmak vagy a főnök dicsérő szavai. Ebben a cikkben már volt róla szó, hogyan tud egy vezető jól motiválni.
A belső motiváció ezzel szemben belső indíttatásból ered és arra ösztönöz, hogy a saját magunk által kitűzött célokat saját erőnkből, önállóan érjük el. Jóval erősebb, mint a külső motiváció és a hatása is jelentősebb. Az erős belső munkahelyi motiváció kimagasló teljesítményre és jelentős eredményekre teszi képessé az egyént.
Módszerek a munkahelyi motiváció erősítésére
Láthatjuk, hogy – bár a külső motiváció is fontos és meghatározó eszköz – valódi sikereket főként a belső vágy erősítésével lehet elérni a szervezetben. Ez pedig a vezető elsődleges feladata.
Ahhoz, hogy egy vezető hatékonyan tudja motiválni a beosztottait, elengedhetetlen, hogy alaposan ismerje őket. Tudja, ki miben erős és azt is, ha valaki egy területen fejlesztésre szorul. Ugyanakkor ez kicsit olyan, mint a gyereknevelés: ebben az esetben is kiemelkedő tényező a példamutatás. Egy jó vezető nemcsak a munkatársakat, de önmagát is képes ösztönözni, lelkes, tettrekész, ezt pedig átragasztja a csapatára is.
Igazán hasznos, ha a formális munkahelyi környezeten túl oldottabb hangulatban is időt tölt egymással a team. A csapatépítőkön való részvétel, a közös ebédek vagy munka utáni találkozások nagyban elősegítik a csapattagok közötti bizalom megteremtését, amely a munkahelyi teljesítményre is pozitívan hat majd. Mivel mindenkinek alapszükséglete, hogy elismerjék, a munkahelyen is fontos, hogy a vezető dicsérje, jutalmazza a dolgozókat. Ez szintén sokat lendíthet a motiváció kialakításában.
A munkahelyi motiváció fenntartása kiemelkedő fontosságú minden szervezetben, hiszen javítja a teljesítményt és kulcsfontosságú a kiégés elleni küzdelem során. Ahhoz azonban, hogy vezetőként hatékonyan megvalósíthassuk, kellően ismernünk kell a dolgozókat, amelyhez sokszor coach bevonására is szükség van.
Ha ebben vagy a szervezetfejlesztés bármely más területén van szükség segítségre, érdemes felvenni velünk a kapcsolatot!
Tormássy Krisztina
Vezető tanácsadó, pszichológus, coach
Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel: