A megtartó SZERVEZET
Az épületek, a gépek, a folyamatok önmagukban nem tudnak értéket teremteni, kell hozzá az ember, illetve az emberek valamilyen összekapcsolódása, a szervezet. Hiszen egy egészséges, szervezeti kultúrában tud létrejönni a hosszú távú növekedés, a kreativitás és a magas szintű termelés, szolgáltatás. Ezek megléte nélkül egy szervezetnek esélytelen versenyelőnyt szereznie. Mindezekhez az is hozzátartozik, hogy a mai világban az nem változik, hogy minden változik, ami a szervezetek részére állandó kihívást jelent. A kisebb szervezeti egységek önkéntelenül (rossz szándék nélkül is) magukra fókuszálnak, optimalizálnak. Márpedig a részek optimumának az összessége, nem jelenti a teljes rendszer optimumát. Ezért fontos a teljes szervezettel egyben is foglalkozni.
Mikor érdemes ezen területen fejleszteni?
- Amikor egy új, váratlan helyzet jön létre (pl. covid19 járvány), és szeretnénk hatékonyan tovább működni, igazodva az aktuálisan kialakult helyzethez.
- Amikor egy egészséges szervezetet szeretnénk létrehozni és működtetni.
- Amikor egy szervezet gyorsan megnő, bővül, esetlegesen megváltozik a portfoliója. Ekkor pl. érdemes egy új jövőképet alkotni, a hosszú távon is hatékony, sikeres működés érdekében.
- Amikor súrlódás, feszültség van kettő vagy több szervezeti egység, részterület között.
- Amikor szeretnénk aktualizálni és/vagy megváltoztatni a nem (eléggé) hatékony szervezeti kultúrát.
- Amikor a változásra szeretnénk felkészülni, és ahhoz könnye(dé)n alkalmazkodni.
- Amikor a szervezet részei fölött átívelő rendszereket szeretnénk fejleszteni, kialakítani (pl.: kompetencia rendszer, teljesítményértékelési rendszer stb.).
- Amikor a szervezeti folyamatokat, értékláncokat szeretnénk rendbe tenni, fejleszteni, vagy akár a „nulláról” összerakni.