Adat alapú leadership – Beszámoló a felsővezetői exkluzív reggeliről

Október folyamán megtartottuk újabb felsővezetőknek szóló rendezvényünket, amelynek fókuszában a nem annyira szokványos adatok, az emberi interakciók álltak. Erre stratégiai partnerünkkel, a BondWeaverrel közösen került sor, és Sági György (BondWeaver), illetve Kosztra Balázs (Concordia Kft.) osztották meg gondolataikat, tapasztalataikat a szervezeti hálózatelemzés  és szervezetfejlesztés témáiban.

Ma már nagyon jól lehet mérni a formális struktúrák (pl. szervezeti diagram) mögött lévő valódi – időnként teljesen informális – struktúrákat. És nem is annyira az a kérdés, hogy mérjük-e ennek a hálózatnak a tulajdonságait, hanem az, hogy mit kezdünk az adatokkal. Mert rendkívül sok információt hordoznak: a folyamatokról, a kommunikációról, az információáramlásról, a vezetők teljesítményéről, a különböző kulcsszerepekről (amiből több különböző is van), a lemorzsolódás veszélyéről stb.

Résztvevők és kapcsolódások

A találkozón 8 cég 10 felsővezetője osztotta meg saját tapasztalatait és kérdéseiket a témában. A cégek egy igen széles palettát öleltek fel, volt közöttük gyártó, szolgáltató, bankszektorhoz köthető, érkeztek vezetők az agráriumból, az IT és a képzések világából. Az egyik lelkes visszajelzés pont arról szólt, hogy jó volt teljesen „más világok” felsővezetőivel találkozni, akikkel egyébként szinte biztosan nem találkozna az ember. A felsővezetők örültek a nagyon különböző kapcsolódásoknak, jó volt mások nézőpontját hallani, és az is megfogalmazódott, hogy többet kellene csinálni…

A cégvezetők, felsővezetők nagyon tudtak kapcsolódni az adatalapú világhoz, hiszen a big data már egy ideje velünk van (a maga előnyeivel és hátrányaival együtt). Ugyanakkor az emberi kapcsolatokról, interakciókról szóló adatok kevésbé vannak szem előtt a felsővezetők számára, kevésbé ismert hasznosságuk, használhatóságuk. Jó volt látni a megerősítő vagy akár kételyeket kifejező kérdéseken és hozzászólásokon keresztül, hogy az előadók által megosztott esetek, történetek mennyire sokféle felismerést tudtak adni a felsővezetőknek a hálózatelemzés mélységét illetően. Hogy egy ilyen egyszerű felméréssel (mindössze 21 db szimpátia kérdés), milyen sokféle információhoz lehet hozzájutni, és az mennyire sokféle elemzést tud szállítani.

Példák és dilemmák

A beszélgetésen olyan példák (tipikus elakadások) kerültek bemutatásra az előadók részéről, amelyek kritikusak egy szervezet életében, kulcsfontosságú, hogy a felsővezetők erre rálássanak, ugyanakkor a kapcsolati háló feltérképezése nélkül ez szinte lehetetlen:

  • Hogyan lehet a végeken, az ügyfeleknél is problémát okozó jelenségek eredője egy minden információt kontrolláló, és ezáltal szűk keresztmetszetté váló igazgató? Akinek a működése egyébként a legfelsőbb vezetői szintről teljesen rendben lévőnek látszik…
  • Milyen kapcsolati dimenziók befolyásolják a szervezethez való kötődést, és hogyan lehet ezek segítségével előrejelezni a lemorzsolódást, egy esetleges felmondást? És ha már előre tudjuk jelezni, akkor ez azt is jelenti, hogy tudunk ellene tenni is…
  • Milyen az ideális szervezeti struktúra a problémák megoldásához, és milyen a jól definiált feladatok végrehajtásához? Miért jó, ha ezeket nem keverjük össze? Ha ezeket tudjuk, akkor hogyan alakítsunk ki eredményes és hatékony csapatokat…
  • Mik egy szervezeti fúzió legfontosabb sikerkritériumai? Hogyan szólnak ezek a munkatársak közötti kapcsolatokról? Milyen interakciós szerepük van ebben a felsővezetőknek, vagy a kulcs véleményformálóknak? Mit érdemes megtenni kapcsolati szempontból, hogy nagyobb esély legyen a sikerre…

Általános tapasztalatunk, hogy ma még nem látják (eléggé) a szervezetek és a vezetők, hogy mekkora értéket tud szállítani a szervezeti hálózatelemzés. Meggyőződésünk, hogy a jövő sikeres szervezeteinek egyik kulcsa, hogy az emberek miként kapcsolódnak egymáshoz. Ahogy a szénatom is lehet grafit vagy gyémánt, úgy a szervezetek is lehetnek bukdácsolók vagy eredményesek és hatékonyak. Ahhoz, hogy az utóbbiba tartozzunk, látnunk kell a térképet, a szervezeti hálót, ami irányt mutat abban, hogy hol és miként érdemes javítani a működésünkön.

Ha a téma felkeltette az érdeklődésedet, többet szeretnél tudni róla, vagy kérdésed van, akkor itt léphetsz kapcsolatba velünk.

 



Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel:

Érdekel ez a terület